Yücecengiz

Akbant Büküm

Akbant Büküm

Birbirinden farklı ve insan gücü ile şekillendirilmesi mümkün olmayan levhaların şekillendirmesi konusunda büküm makinaları kullanılmaktadır. Saç malzemelerinin milimetrik hesaplarla şekillendirilmesini sağlayan işlemlere abkant büküm adı verilmektedir.

Bu işlemler, farklı tonajlara ve farklı modellere göre çeşitlilik gösteren işlevsel makineler tarafından yapılmaktadır. Bu makinede yer alan bölümler üst kalıp, alt kalıp, numerik kontrol ünitesi ve hidrolik eksenlerdir ve üst kalıp erkek kalıp, alt kalıp ise dişi kalıp olarak adlandırılır. Erkek kalıp dişi kalıba baskı yaparak saçı bükerek istenilen şekilleri oluşturur. Dişi kalıp ve erkek kalıplar genellikle V şekline sahiptir.

Abkant Büküm Nasıl Yapılır?

Abkant büküm işlemleri bilgisayarlı ortamlarda gerçekleşir. Bilgisayara girilen verilere uygun şekilde büküm işlemleri yapılır. Bilgisayara girilen veriler genellikle dosya/proje adı, bükülmesi gereken malzeme cinsi, kalıp bilgileri, büküm ölçüsü, bükülecek malzeme kalınlığı, parça adedi, büküm hızı, büküm açısı, ve varsa özel parametreler ile aynı büküm ölçüsünden sayılar ve programda yer alan diğer özellikler.

CNC Kullanma Talimatı

Lazerli gerek kesim gerekse büküm işlerini gerçekleştiren operatörlerin her daim dikkatli olmaları gerekmektedir. CNC kullanma talimatında her daim dikkat prensibi kapsamında işlerin yürütülmesi gerekir. Aksi halde iş güvenliğini tehdit eden ve istenmeyen kazalar yaşanabilir. Bu konuda operatörlerin zarar görmemesi için daimi uyarılarda bulunulması ve gerekli eğitim ve yönlendirmenin verilmesi büyük önem taşımaktadır. Dikkatle yapılan işler öncelikle operatörlerin zarar görmemesi ardından ds teslim edilmesi gereken işlerin doğru bir şekilde yapılması için gereklidir.

CNC Abkant Tezgahı

Tezgahların birden fazla avantajı vardır. CNC abkant tezgahları çok sayıda bükümü aynı anda yapabilir, kullanışlı ve emniyetlilerdir ve büküm hızları ayarlanabilir. Ayrıca ölçülerin makine kontrol paneline girilebilmesi, otomatik ve hızlı bir şekilde dayama ayarlamasının yapılabilmesi, makine kontrol sistemi ve büküm yapılacak olan parçaya göre dosya düzenlemesi yapılabilmesi, büküm ölçüsü sırası gibi içeriklerin saklanabilir olması da sağladığı avantajlar arasındadır.

CNC Abkant Bükümü Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

İstenen şeklin elde edilebilmesi için iş parçalarının nasıl tutulması gerektiğine özen gösterilmelidir. Özellikle kısa parçalarda üst kısma parmakların gelmemesi abkant bükme makinalarının yaralanmalara neden olmamasını sağlayan ve dikkat edilmesi gerekli önemli konulardandır.