Yücecengiz

Boru ve Profil Lazer Kesim

Boru ve Profil Lazer Kesim

İşlenmiş boru ve profillerin kullanım alanları oldukça geniştir. Otomobil endüstrisi, mobilya tasarımı, mimari, petrokimya endüstrisi veya ticari araç üretimi gibi birçok sektör ve alanda bu malzemeler kullanılmaktadır. Boru ve profil lazer kesim, çok sayıda sektör için, yapı parçaları için her ihtiyaca uygun üretim ve tasarım imkanı sunmaktadır.

Her talebe uygun kesim teknolojisi malzemeye, istenen kesme kalitesine ve verimliliğe bağlı olarak kullanıcılar CO2 lazer kesme sistemleri ile fiber lazer kesme sistemleri arasında seçim yapabilme olanağı sağlar.

Fiber lazerler, ince materyallerde yüksek hızda kesme kabiliyetine sahiptir ve bu sayede elektrik tüketimini azaltıp bakım giderlerini düşürerek uygun maliyetlerle üretime imkan tanır. Bu lazer kesme teknolojisi ile çelik, paslanmaz çelik, alüminyum gibi materyallerde çalışma yapılabildiği gibi bakır ve pirinç gibi değerli metallerde de çalışma yapılabilmektedir.

CO2 lazerler de yüksek kesme kaliteleri ile öne çıkmaktadır. Bu yöntemin önerilen kullanım alanları ise orta ile yüksek materyal kalınlıkları arasındadır. Lazer ışını ile oluşturulan çapaksız kenarlar sayesinde yarık oluşumu engellenmektedir. Bu sayede kesilen parçalar ek bir işleme gerek duyulmadan kullanılabilmektedir.

2D ve 3D işleme

2D ile 3D lazer kesme teknolojisi arasından seçme imkanı olması çeşitli varyasyonlarda kesilen parçalar için özel ve hassas kesme işlemi uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Yuvarlak, kare ve köşeli formlardaki borular ile çeşitli açıklıklarda ve enine kesitlerde profiller (örneğin H, L, T ve U enine kesitler) üretilmesi mümkündür. 3D teknolojisi ile düz kesimlere ek olarak 45 derecelik eğimleri de mümkün kılmakradır. Bu çok yönlülüğün sağladığı avantaj ile yüksek maliyetli frezeleme, delme, kalıp kesme veya testereleme işlemlerine gerek duyulmamaktadır.

Sonuç olarak boru ve profiller, makine ve tesis üretiminden mobilya endüstrisine, petrokimya endüstrisinden otomotive kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Lazer kesim sağladığı maliyet ve esneklik avantajlarıyla beraber yeni tasarım olanakları sunması nedeniyle her gün daha fazla tasarımcının ilgisini çekmekte ve lazer ile kesilen boru ve profillerin avantajlarını tercih etmeye yönlendirmekte ve bu da lazer kesime olan ilgi ve talebi arttırmaktadır.