Yücecengiz

Elek Bursa

elek bursa

Elek Bursa

Elek Bursa telleri imalatta filtrasyon amacı ile kullanılmaktadır. Korozyon direnci ve dayanıklılığı çok iyidir. Özellikle oksitlenmenin istenmediği her yerde ve alanda kullanılabilir. Örgü yöntemi ile 304 kalite paslanmaz telden elde edilmektedir.

Elek Teknik Özellikleri

1 parmaktaki (25,4 mm) göz aralığındaki delik sayısı (mesh) ölçü alınarak üretilir. 5 mesh ile 120 mesh arasinda elek telleri sektörde bulunmakta ve kullanılmaktadır. Özel kullanım alanlarına göre değişik meshlerde imal edilir. Eni 1 metre ve boyu rulo halindedir. Elek Bursa değişik tip, çeşit ve göz aralıklarında ya da çelik yaylık telden örülerek imal edilmektedir. Örgü elekler tel çapı ve gözenek aralıklarına göre imal edildikten sonra elek makinasının yan duvarlarına gelecek kısımları soğuk pres eşliğinde DKP sac ile bükülerek kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Elek Türleri Ve Kullanım Alanları

Örgü elek genel olarak kum, çakıl eleme ve yıkama tesisleri çimento fabrikaları, asfalt tesisleri, maden ocakları, gübre sanayi ve gıda sanayisinde kullanılmaktadır. Çelik elek, kırılmaya ve aşınmaya dayanıklıdır ve geçerli standartlara uygun halde üretimi gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Elek tipleri başlıca Kare Gözlü (standart) Elek, Çift Telli Elek, Dikdörtgen Gözlü Elek, Kırmalı Elek ve Saz Tipi Elek olarak farklı çeşitlerde üretimleri sağlanabilmek ile birlikte kullanıcılara özel üretim şekilleri imal edilebilmektedir.

Elek dokumada kıvrılmış teller kesişme noktalarından kilitlenerek gergin bir biçimde dokunması sağlanmıştır. Bu sayede dinamik kuvvetlere karşı dayanıklık kazanan elek dayanıklılığı arttırılmış ve kullanım süresi uzatılmıştır. Çift taraf kabartılı kilit kırma tip standart düz örgüye benzer elek ancak teller kesişme noktalarının başında ve sonunda ekstra kıvrılarak birbirlerine daha sağlam kilitlenirler. Bu durum uzun çalışma sürelerinden sonra bile elek gözenek açıklığının korunmasını sağlar bu sayede daha hassas bir eleme prosesi uygulanır. Bu tip örgü genellikle gözenek açıklığını tel çapına oranlandığında çıkan değerin  büyük olduğu durumlarda tercih edilir.

Elek için istenilen gözenek açıklığını oluşturacak şekilde burkulmuş teller karşılıklı olarak birbirinden bağımsız yerleştirilerek kare formunda gözenekler oluşturur. Tellerin birbirinden bağımsız olması nedeniyle, elek için geçirilen parçacıklar tarafından üretilen şok, titreşim farklılıklarına yol açar ve bu da ince malzemeler arasında sıkıca sıkışmayı engeller.