Yücecengiz

Siyah Sac Bursa

siyah sac bursa

Siyah Sac Bursa

Siyah Sac Bursa, sürekli döküm yöntemiyle katılaştırılması sonucu meydana gelen sıvı çeliğin, sıcak olarak haddelenmesi ile elde edilen ve kalınlıkları 1,50 – 20,00 mm aralığında değişmesi ile diğer sac modellerine göre daha fazla kalınlığa sahip olan rulo veya sac şeklindeki yassı çeliklere verilen isimdir.

Siyah Sac Üretim Süreci

Özel beklentileri sağlamak için otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde kullanılmaktadır. Hem geliştirilmiş kaynaklanabilirliği hem de iyi şekillendirilebilirliği aynı anda kullanabilen, düşük karbonlu ve mikro alaşımlandırma yöntemi ile üretilmiş yüksek mukavemetli düşük alaşımlı çelik kaliteleri, otomotiv sanayi yan sektöründe kullanılmaktadır. Derin çekilinebilirlik özelliklerine sahip olan mutfak eşyaları imalatında (tencere, fırın ızgaraları vs..) kullanılmaktadır. inşaat malzemelerinin üretimi, kara ve demir yolları araçlarının yapımı ve diğer bir çok kaplama alanlarında kullanılan siyah sac’ı DKP saclardan ayıran temel fark ise renkleridir.

Kalınlıkları değişiklik gösteren siyah sac, şeritler halinde kesilir ve sıcak haddelenmiş rulo sacların temizlemiş halidir. Temizleme sürecinde üzeri arınan siyah sac, rulo veya levha şekline getirilmesi sağlanır. Sıcak haddelenmiş bobinlerin yüzeyleri, imalatın bir akıbeti olarak demir oksit ile kaplı hale gelmiş olurlar. Bu işlemler sağlanır iken siyah sac kalınlığında herhangi bir değişiklik gözlemlenmez.

Siyah Sac Kullanım Alanları

Siyah sac hassas yüzey kalite beklentisi gerektirmeyen fakat; mukavemet, rijitlik ve sıvanabilirlik gerektiren tüm uygulamalarda kullanılabilirler. Özellikle siyah sac makine imalat sektöründe, otomotiv yan sanayinde, yüzeyi asitle temizlenmiş saclar kullanılır. Siyah sac bursa yüzeyin asitle temizlenmesi  makine  imalatı sonrasına göre daha kolay ve daha ekonomik olduğundan  üreticiler  asitle yüzeyi arıtılmış malzemeyi tercih ederler. Soğuk şekillendirmeye uygun siyah sac yüksek mukavemetli çelikler yüksek mukavemet, yüksek darbe ve yorulma dayancı gerektiren ve şekillendirilebilirlik gerektiren tüm uygulamalarda kullanılabilir. Ayrıca siyah sac LPG tüplerinin imalatında ve boru-profil imalatlarında oldukça başarılı bir şekilde kullanılır. Yapı çelikleri ve siyah sac genellikle yapı sektörü uygulamaları için kullanılabilen bu çelik kaliteleri özellikle yüksek mukavemet, şekillendirilebilirlik ve kaynaklanabilirlik özellikleri bakımından özellikle kullanıcılar tarafından tercih edilirler. Siyah sac için bazı kullanım alanları: yapı profilleri, çatı kaplamaları ve boyalı sac uygulamalarıdır.