Yücecengiz

Metal Kesim Bursa

Metal Kesim Bursa

Metal, sahip olduğu sertlik derecesi ve uzun ömürlü yapısı ile binlerce yıldır kullanılıyor. Her ne kadar işlevsel özellikleri nedeniyle onlarca alanda tercih edilse de, şekillendirilmesinin ve kesiminin zor olması metalin en büyük dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak metalürji tekniklerinin gelişmesi ve lazer gibi yeni nesil metal kesim yöntemlerinin keşfi ile artık metaller milimlik hassasiyetle kesilebiliyor.

Metal işleme tesislerinde son yıllarda oldukça sık kullanılan lazer yöntemi, bilgisayar desteği ile birlikte son derece hassas bir metal kesim işleminin yapılabilmesine olanak sağlıyor. Lazer kesim, radyoaktif özelliklere sahip yoğun bir ışığın bilgisayar kontrollü bir robot kol ile metale yansıtılması tekniğine dayanıyor. Talaşsız kesme sınıfına giren lazer kesim, özellikle de hata payının son derece küçük olmasını gerektiren endüstriyel üretim alanlarında sıkça kullanılıyor.

Lazer kesim cihazları ile farklı türdeki metaller kolaylıkla kesilebiliyor. Ayrıca metal üzerine herhangi bir logo çizimi, boşluklu desen oluşturma, metal üzerine yazı yazma, kenar düzeltme işlemleri de lazer cihazları ile kolayca yapılabiliyor. Piyasada farklı amaçlar için üretilmiş birçok lazer kesim sistemi bulunuyor. Bu sistemler genel olarak 60 mm’ye kadar olan metal tabakalarını kesilebilmektedir.

CNC ve lazer teknolojisi birçok kişi tarafından aynı kavramlar olarak biliniyor. Her ikisi de bilgisayar kontrollü kesim metotları olmalarına rağmen aralarında önemli farklar bulunuyor. Lazer teknolojisi ile küçük alanlarda çok daha hassas kesimler yapılabiliyorken, CNC teknolojisinin hassasiyeti ise cihazın kesici ucunun çapıyla sınırlandırılıyor. Ayrıca fiziksel olarak kesme yapan CNC’lerde, işlem sonrasında metal üzerinde çapaklar oluşuyor. Lazer kesimde ise işlem sonrası herhangi bir çapak oluşmaması nedeniyle ek bir taşlama veya zımparalama işlemi gerekmiyor. Metal üretim ve işleme konusunda oldukça gelişmiş olan lazer kesim cihazları YÜCECENGİZ METAL tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bursa sanayi bölgesinde de YÜCECENGİZ METAL kalitesiyle metal kesim hizmeti almak için hemen aşağıdaki formu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.