Yücecengiz

İstanbul Punch Kesim

İstanbul Punch Kesim

Sac gibi metalleri delme ya da kesme işlemleri için kullanılan istanbul punch kesim makineleri, günümüzde çok sayıda alanda kullanılır. Lazer kesime alternatif olarak ortaya çıkan Punch Pres, kesimle beraber metali işleme kısmını da hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Metallere form verme işlemi hızlı olduğu için maliyetlerin büyük ölçüde düşmesini sağlar.

Farklı İstanbul punch kesim makineleri ile yalnızca kesme ve delme işlemleri değil çoklu kesim, kabartma ve özel formlar uygulanabilir. Çok sert metallerde bile etkin sonuçlar ortaya koyan bu yöntem işlem gören materyallerin kalitesini etkilemez. Paslanmaz çelik gibi zor işlenen metallerle birlikte yumuşak materyalde de üstün performans gösterir. Bazı metaller yüksek sıcaklarda eriyebildiği için üzerinde işlem yapılması zorlaşır. Punch kesim makinelerinde bulunan soğutma özelliği bu metallerin işlem görmesine yardımcı olur.

CNC Punch Kesim Nasıl Yapılır?

Sac işleme yöntemlerinden en yaygın olarak kullanılanı CNC Punch kesimdir. Özellikle otomasyon ve bilgisayar teknolojilerinin ilerlemesi üretimin niteliğini de etkiler. Üretim tezgâhlarının bilgisayar komutlarıyla yönetilmesi esasına dayanan CNC, metallerin işlenmesini hızlı ve kaliteli bir şekilde yapar.

Bilgisayarda Cad programları yardımıyla çizilen 2D çizimler kesim makinesine aktarılarak süreç başlatılır. Tezgâhta bulunan zımbalar belli bir periyod doğrultusunda metal sac üzerinde işlem yapar. Bu periyodlar makineye verilen komutlarla işlem öncesinde belirlenir. Çizimlerin kalıbı sabit kalırken sac hareket ederek kalıba göre şekil alır. Sacın istenilen şekilde hareket etmesini sağlayan tutucular yardımıyla kesim işlemi gerçekleşir.

Punch Kesimin Avantajları Nelerdir?

İstanbul Punch kesim yöntemi, su jeti gibi yüksek maliyetli geleneksel metotların yerine gelerek üretim kalitesini büyük oranda artırmıştır. Teknolojik gelişmeler imalata yansıyarak zaman kaybını minimuma indirirken üretim ihtiyaçlarına da hızlı bir şekilde cevap verilir. Özellikle maliyeti düşürmesi açısından sıklıkla tercih edilen Punch kesim yöntemi, lazer kesime alternatif oluşturur. Lazer kesimle yapılamayan şekil verme işleminin de bu yöntemle yapılması tercih nedenlerinden birini oluşturur. İstanbul punch kesme farklı metaller üzerinde etkili sonuçlar yaratır. Alüminyum alaşımlardan paslanmaz çeliklere her türlü materyal etkin bir şekilde işlenir. Bu yöntem elektronik ve makine parçaları ile özellikle imalat sanayide yaygın bir şekilde kullanılır.