Yücecengiz

Kaynak Nedir?

Kaynak Nedir?

Erime sıcaklıkları aynı veya birbirine yakın iki veya daha fazla metalik malzemenin ısı veya basınçla ya da her iki yöntemin birden kullanarak kaynak edilecek malzemeler ile yakın erime sıcaklığına sahip ilave kaynak metali kullanarak ya da kullanmadan yapılan bir tür birleştirme veya dolgu işlemidir.

Kaynak, malzemeleri birbiri ile birleştirmek için kullanılan bir üretim yöntemidir, sıklıkla metal veya termoplastik malzemelerle beraber uygulanır. Bu yöntemde genellikle çalışma parçalarının kaynak yapılacak kısmı eritilir ve bu kısma dolgu malzemesi eklenir, daha sonra ek yeri soğutularak sertleşmesi sağlanır, bazı hallerde ısı ile birleştirme işlemi basınç altında yapılır. Bu yöntem lehim ve sert lehim ile fark gösterir, lehim ve sert lehim yöntemlerinde birleştirme düşük erime noktalarında ve çalışma parçaları erimeden oluşur.

Kaynak Uygulamasında Neler Kullanılır?

Gaz alevi, elektrik arkı, lazer, elektron ışını, sürtme, ultra ses dalgaları gibi birçok farklı enerji kaynağı kullanılabilir. Endüstriyel işlemlerde, kaynak açık hava, su altı, uzay gibi birçok farklı ortamda gerçekleştirilebilir. Bununla beraber, yapıldığı yer neresi olursa olsun, çeşitli tehlikeler barındırır. Alev, elektrik çarpması, zehirli dumanlar ve ultraviyole ışınlara karşı önlem almak iş güvenliği açısından önemlidir.

Geçmişten Günümüze Nasıl Değişiklikler Yaşandı?

19 yüzyılın sonuna dek, sadece demircilerin kullandığı ısıtma ve dövme yolu ile metallerin birleştirildiği biliniyordu. Elektrik ark kaynağı ve oksi-gaz kaynağı yüzyılın sonunda gelişen ilk yöntemlerdir. Bunları direnç kaynağı izlemiştir. Kaynak teknolojisi 20. yüzyılın erken dönemleri esnasında artan talebi karşılayabilmek için hızla gelişerek güvenilir ve ucuz yöntemler arasına katılmıştır. Savaşların ardından, manuel metotlar, yarı-otomatik ve otomatik yöntemleri içeren çeşitli teknikler gelişmiştir. Bu gelişmeler yüzyılın ikinci yarısında da lazer ışın kaynağı ve elektron ışın kaynağının bulunması ile devam etmiştir ve günümüzde de bu gelişim devam etmektedir.

Robot kaynağı, endüstride yaygın bir yer edinmiştir, yeni metotlar ve kalite ve özelliklerinin geliştirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi için araştırma ve geliştirme çabaları devam etmektedir.